Každý zahrádkář ví, že sklizní práce na zahradě nekončí. Ještě je potřeba všechno uklidit, vyčistit a hlavně zajistit, aby v zimě nic nepomrzlo. Možná si říkáte, že stačí pohrabat listí a odnosit květináče na místo, kde na ně nemůže mráz, ale je tu spousta dalších úkolů, na které byste neměli zapomínat. Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších činností, které je třeba udělat a se kterými můžete začít už v říjnu. Hlavně vám ale chceme ukázat, proč přípravu na zimu pojmout opravdu zodpovědně.
Než skončí říjen a objeví se první jinovatka, měli byste stihnout ještě naposled posekat trávu. Pokud jste zvyklí na travní porost ve stylu golfového hřiště, teď se to moc nehodí. Tráva by měla být dlouhá asi 5 centimetrů, aby dokázala chránit půdu před vymrznutím. Moc dlouhá stébla zase zadržují vodu a může se pod nimi tvořit plíseň. I z toho důvodu posekanou trávu pečlivě vyhrabte a dejte na kompost, případně spalte. Ideální je nechat si pálení na dobu, kdy budete mít i další materiál na oheň, ideálně třeba suché ořezané větve ze stromů, abyvám oheň zbytečně nedýmil. Dodržujte dny, kdy se u vás může pálit, každá obec to má trochu jinak, tak si raději přesně zjistěte, jak je to u vás.
Po sekání doporučujeme v září a říjnu používat na trávník i vertikutátor. Jeho nože efektivně nařezávají travní drny a tím pomáhají likvidovat mech a staré zbytky trávy. Navíc půdu i provzdušní a na jaře se můžete těšit na hustý a rychle rostoucí porost. Jestli vám při vertikutaci zbydou v trávníku holá místa, můžete dosít travní semeno, v teplejších podzimních dnech se může chytit. Trávníku prospěje i podzimní hnojení, buď můžete použít kompost, nebo hnojivo obohacené draslíkem. Když ho ještě k tomu posypete kompostem, bude mít na další sezónu všechny potřebné živiny.
Trávník plný spadaného listí může být na první pohled krásný, ale pokud byste to tak nechali celou zimu, může se to odrazit na jeho kvalitě. V místech, kde bylo listí více, vzniknou nevzhledné skvrny, kam budete muset trávu dosít. Co tedy s listím na zahradě?
Možná jste si všimli, že soused od vedle listí na podzim pálí? Vy to ale nedělejte, zbytečně se tím připravujete o cenný materiál. Spíš se inspirujte procesy v přírodě. Listí slouží jako přirozená ochrana půdy před vymrznutím, takže ho můžete nahrnout ke kořenům keřů, stromů nebo trvalek, smíchat s mulčem a tím rostlinám usnadnit přežití zimy.
Druhá možnost je shrabat většinu listí a dát ho do kompostu. Aby se uvnitř vytvořily ideální podmínky, smíchejte listí s posekanou trávou, úlomky větviček a trochou hlíny. Díky tomu se rozkladné procesy rychleji rozjedou a vy tak budete mít kvalitní materiál na pohnojení záhonů.
Růže jsou okrasou každé zahrady, ale jejich pěstování je trochu náročnější. Nejvíc práce s údržbou těchto krásných keřů budete mít právě na podzim, kdy přichází čas na stříhání a ošetření proti houbovým nemocem. Hnojení v tuto dobu doporučujeme už pouze kompostem, který navíc přikryje spodní část růží u kořenů. Na přelomu října a listopadu začněte se zakrývání keřů proti mrazu, dobrým materiálme na to je chvojí. Pomoci si můžete instalováním tenké bílé geotextilie, kterou růže obalíte. Je to tenký materiál, vzdušný a dobře propouští i sluneční paprsky, ale zároveň zabrání přímému působení mrazu.
Bílou geotextilii můžete použít i na ochranu čerstvě zasázených mladých stromků. Nejen proto, aby je nezničil mráz, ale když jim lehce svážete korunu a na ni dáte geotextilii, zabráníte i poškození vlivem těžkého sněhu. Sázení záleží na druhu stromků, pro ovocné je ideální říjen, jehličnaté zvládnou i začátek listopadu. Nezapomeňte jim při sázení dát dost prostoru kolem, ať se má kořenový systém kam rozrůstat.
I když je lákavá představa, nechat plevel jen tak uschnout a pak ho na jaře zarýt do záhonu, raději to nedělejte. Může se stát, že některé rostliny už plodily a vy byste jim tak umožnili vyklíčit. Každý plevel vytáhněte i s kořeny a záhony poté pořádně poryjte. Můžete je pokrýt i směsí listí a mulče nebo materiálu z kompostu. Získáte tak nejen ochranu záhonu proti mrazu, ale zároveň do půdy dostáváte cenné živiny.
Velkou pozornost věnujte záhonům s jahodami. Ty bývají na konci vegetační sezóny plné malých odnoží, které ale odebírají živiny matečným rostlinám. Odnože odstraňte a použijte je na osázení míst, kde třeba některé matečné rostliny už tak neplodily. Pokud byste je dávali na nový záhon, doporučujeme ho pokrýt černou mulčovací fólií, která bude chránit půdu před promrznutím a následující sezonu vám usnadní péči.
Je pravda, že některé z úkolů vám mohou zabrat čas. Ale na jaře, jak se zahrada zazelená a rozkvete, zjistíte, že to stálo za tu námahu. Pokud byste sháněli některé ze zmíněných geotextilií, stačí se podívat na náš e-shop.