Když teploty během dne začínají pravidelně přesahovat 5 °C, každý zahrádkář zbystří. Ne že by v březnu a v dubnu nemohl přijít sníh a mráz, ale to už je spíš výjimka. Většinou bývá víc slunečno a to je nejvyšší čas uklidit zahradu a připravit záhony na novou sezónu. A nejen záhony, ale i stromy a trávník. Co byste rozhodně měli stihnout a na co se vyplatí ještě pár týdnů počkat? Podívejte se na naše tipy!
Možná máte už od podzimu přesně naplánované, kam zasadíte rajčata, kde bude špenát a kde kopr. Záhony jsou poryté, zarovnané a čekají jen na to, až bude dostatečně teplo. Většinu zahrádkářů ale na jaře čeká pořádná rozcvička. Vybrat ze záhonů zbytky rostlin, listí a kousky větviček, které tam přes zimu napadaly. Porýt celou plochu tak, aby tam nebyly velké hroudy, a na závěr nasypat hnojivo. Pokud máte na zahradě kompost, jste ve výhodě, pokud ne, nezbývá než zajet někam do hobbymarketu.
Během března už můžete sít ranou zeleninu, hlavně mrkev a petržel, saláty a ředkvičky. Pokud se bojíte, že by mladé rostlinky mohly ještě pomrznout, pořiďte si velkou bílou zakrývací textilii a na prvních pár týdnů jí záhon přikryjte. Textilie je prodyšná, dobře propouští vodu i světlo, takže mladé rostlinky budou prospívat.
Ostatní zelenina, jako jsou třeba rajčata a papriky, má ještě čas. Můžete si koncem března nachystat doma místo na předpěstování, ale ven půjdou mladé rostliny určitě až v květnu.
Pokud máte ambice chlubit se před sousedy dokonalým trávníkem, začněte s jeho přípravou už teď. Základem je pořádně ho prokypřit a provzdušnit, zbavit mechu a nevítaného plevele. Určitě vám na to budou stačit kvalitní kovové hrábě, ale mnohem líp a rychleji to půjde vertikutátorem. Ten zeminu v podstatě „nakrájí“, rozruší staré drny a vy pak můžete snadno odstranit suchou trávu i mech mezi ní. Možná po tomhle zásahu objevíte holá místa bez trávy, která bude potřeba doplnit novým osivem.
Předjaří je taky ideální doba na úpravu tvaru trávníku. Aby se držel tam, kde ho chcete, nepřerůstal do záhonů nebo do cestiček, nainstalujte do země neviditelné obrubníky. Na našem e-shopu seženete obrubníky jak pro úplně rovné okraje, tak i pro vytvoření křivek.
Kdo chce mít každý rok úrodu jablek, meruněk nebo jiného ovoce, měl by stromy na zahradě pravidelně prostříhávat. Výhony totiž zbytečně ubírají stromu sílu a navíc si můžou vzájemně překážet v růstu. Vezměte zahradnické nůžky a pusťte se do toho, předjaří je na tuhle činnost ten správný čas. Jen pozor, tohle se týká jabloní a hrušní, probírání větví u peckovin si nechejte až na duben nebo květen.
Kromě stromů se vyplatí pravidelně omladit i keře rybízu, angreštu, maliníky a ostružiníky. Předjarní péči si zaslouží i živý plot, ten sestříhejte klidně víc, ať se tomu nemusíte za měsíc věnovat znovu. Nezapomeňte na psí víno a jiné popínavé rostliny, které mají tendenci se rozrůstat opravdu rychle.
Jestli používáte na zahradě mulčovací textilie, zapište si mezi přípravné práce na zahradě i jejich kontrolu a případnou obnovu. Že jste je ještě nepoužívali? Tak to letos vyzkoušejte! Mulčovací textilie jsou skvělý pomocník například pro pěstování jahod nebo zakládání okrasných záhonů, zabrání růstu plevele a ochrání plody před kontaktem s půdou a případnou hnilobou.
Teď už víte, co vás na zahradě čeká, a zbývá si všechno rozumně časově rozplánovat. Pro materiál nemusíte jezdit do hobbymarketu, agrotextilie i obrubníky máme na našem e-shopu a bez problémů vám je doručíme až domů.