Už jste vyzkoušeli plašičky, vysázeli jste rostliny, které by měly krtka zaručeně odpudit, ničíte krtince a pořád to nepomáhá? Máme pro vás tipy na méně známé, ale účinné metody, které vám pomohou se krtka nejen zbavit, ale taky mu zabrání v návratu.
Krtek se většinu svého života ukrývá pod zemí, kde hloubí chodby a loví malé živočichy. K tomu mu pomáhá velice citlivý čich a schopnost vnímat jemné vibrace půdy, podle kterých odhadne, kde se pohybuje jeho kořist. Zároveň ale špatně snáší dlouhodobé vystavení hluku a otřesům. Toho můžete využít. Krtka spolehlivě plaší i běžné sekání trávy motorovou sekačkou, ale když mu přímo nad hlavou bude několikrát týdně jezdit robotická sekačka, která pohybem šíří vibrace do půdy, může ho to vyhnat nadobro.
Nejjednodušší způsob, jak si být opravdu jistí, že krtek je ze zahrady pryč, je odnést ho někam daleko. Samozřejmě ho napřed musíte ulovit, ale s trubkovou pastí to zvládnete snadno. Je to vlastně jen kus trubky opatřený padacími dvířky, která se zavřou, když zvíře vleze dovnitř. Něco podobného si můžete vyrobit doma i sami, kdy místo trubky použijete skleněnou lahev nebo kyblík. Zakopete kyblík tak, aby horní hrana navazovala na krtčí chodbu. Krtek spadne dovnitř a vy ho pak jen odnesete pryč. Nevýhoda pastí je v tom, že je musíte několikrát denně kontrolovat, aby se v nich krtek zbytečně netrápil.
Pes i kočka jsou přirození nepřátelé krtka. Využijte toho! Kočka navíc bude lovit nejen krtky, ale i myši a hraboše, kteří jsou podobně nevítaní návštěvníci. Ze psů jsou vhodná menší plemena, hlavně norníci, jako jsou jezevčíci nebo teriéři, ale ty je potřeba hlídat, aby nenadělali víc škody, než užitku.
Jsou pro vás sítě proti krtkům novinka? Je pravda, že je moc lidí nepoužívá, přestože jde o nejúčinnější způsob, jak zabránit krtkovi v tvoření krtinců na vašem pozemku.
Plastové sítě s oky o velikosti kolem 10 mm se dají použít na ochranu trávníku i skalky. Instalují se totiž cca 5 cm pod povrch a zabraňují rozhrabání zeminy. Krtek sice může hrabat pod sítí, ale nahoru se nedostane. Je to efektivní řešení, které navíc nemá vliv na růst rostlin.
Po rozložení sítě ji musíte i správně ukotvit, především okraje a přesahy. Pokud sítě pokládáte v rovině, kotvení není obvykle nutné, výjimkou jsou okraje, které upevněte skobami ve tvaru U ve vzdálenosti cca 30 cm. Na závěr překryjte síť vrstvou humusu nebo travním kobercem a nezapomeňte novou vrstvu důkladně zalít.
Jestli chcete mít krásnou a upravenou zahradu bez nevítaných návštěvníků, investujte čas nejen do zbavení se vetřelců, ale hlavně do opatření, které je budou držet mimo váš pozemek. Navštivte náš e-shop a vyberte si z nabídky sítí proti krtkům, které vám zajistí krásný trávník!