Na co je dobrá nopová fólie? A jakou gramáž geotextilie zvolit na ochranu hydroizolace základů? Pokud se cítíte v široké nabídce netkaných textilií a dalšího materiálu pro stavby a rekonstrukce ztracení, máme pro vás přehled, který vám pomůže se zorientovat.
Stejně jako při údržbě zahrady, i ve stavebnictví se nejčastěji používají geotextilie netkané. Vyrábí se z nekonečného vlákna polyethylenu (PET), polypropylenu (PP) nebo polyesteru (PES) a slouží k ochraně či oddělení materiálů odlišné povahy. Nejčastěji se prodávají v bílé barvě, ale pokud jste příznivci recyklovaných materiálů, můžete si pořídit geotextilii z recyklovaného polyesteru v šedé barvě.
Geotextilie vhodné na stavbu začínají na gramáži 100g/m2. Tento typ slouží především k izolaci drenážního systému, protože dobře propouští vodu, ale zároveň účinně zabraňuje zanesení trubek. Nízkogramážní geotextilie (100-300 g/m2) budete potřebovat také tehdy, pokud chcete svůj dům vybavit zelenou střechou.
Geotextilie s vyšší gramáží se uplatní při pokládání základů (oddělení drenážní vrstvy štěrku) a při izolaci základů od okolního terénu. V tomto případě budete potřebovat i nopovou fólii, kterou umístíte přímo na hydroizolační vrstvu. Fólii pak obalíte geotextilií, která zároveň oddělí kačírek od samotné stavby. Tuto izolaci nepodceňujte, jinak byste se při nejbližším dešti mohli dočkat prosakování vody do interiéru. Nezapomeňte také nopovou fólii ukončit speciální Z lištou, abyste zabránili zanášení prachem nebo vegetací.
Geotextilie se hodí nejen pro samotnou stavbu, ale dokážou prodloužit životnost cest, které budete u domu používat. Nejjednodušší je podložit jimi pěšiny vysypané štěrkem, ale využijete je i při pokládání zámkové dlažby. Dosáhnete tak vyrovnání podkladu, ale také zabráníte prorůstání plevele.