Zatímco na jaře si užíváme, že i mírné sluneční paprsky stačí na to, aby se zrychlil růst sazeniček, v létě může prudké slunce napáchat velké škody. Jak zajistit, aby naše opečovávaná zelenina nebo bylinky přežily léto ve skleníku bez úhony? Zaměřte se na správné a efektivní zastínění stěn a střechy. Pomoci vám můžou i naše tipy. Vybrali jsme řešení vhodná jak pro malé skleníky, tak i pro ty rozměrnější.
Ne nadarmo se používá přirovnání, že je někde teplo jak ve skleníku. V létě šplhají teploty ve sklenících často až k 50 °C a kromě toho, že pro zahradníka je tam nedýchatelno, i pro rostliny to není ideální. Buď se vysušuje půda, anebo je tam tropické teplo a vlhko, které ale nejčastěji pěstovaným skleníkovým plodinám – rajčatům nebo okurkám, vůbec nesvědčí. Často se to stává u skleníků menších rozměrů, ale preventivně by se nad tím měli zamyslet i majitelé těch větších.
Pokud máte ve skleníku problém s přehříváním, je potřeba zařídit stínění zvenku. Na různých zahrádkářských fórech se dočtete nejrůznější způsoby, od zakrývání stěn prostěradly, používání bambusových rohoží až po vysazování popínavých rostlin kolem stěn. My vám chceme nabídnout řešení, které je trvalejší a jednodušší na údržbu.
Na ochranu skleníku se totiž dají použít naše stínící tkaniny. Jsou odolné vůči UV záření a ani déšť je neponičí. Při jejich výběru si dejte pozor na procenta zastínění, tkaniny s vyšším procentem jsou totiž ideální spíš na ploty, než na skleník, kde se mírná průhlednost (cca 60 %) hodí. Stínící tkaniny jsou jednoduché na instalací, stačí je natáhnout na stěnu skleníku, upevnit za očka a máte vystaráno.
Sluneční paprsky nejen zahřívají, ale pokud jsou moc prudké, můžou listy rostlin úplně spálit. Ve sklenících se to často stává tehdy, pokud jsou stěny z hladkého průhledného skla. U skleníků z polykarbonátu to tak není, protože tento materiál sluneční záření mírně rozptýlí. Aby se podobně chovalo i sklo, používají někteří zahradníci speciální nátěry v modré nebo bílé barvě, která sluneční záření rozptýlí. Nátěr odolává dešti a vydrží tak i víc jak 1 sezónu. Pokud se vám ale nechce šplhat po skleníku s kbelíkem barvy v ruce, můžete na vnitřní stínění použít u výše zmiňované stínící tkaniny. Ty stačí pověsit zevnitř na konstrukci od stěny ke stropu a máte to vyřešené.
Zaujaly vás naše tipy? Vyřešte stínění skleníku jednoduše a efektivně s našimi stínícími tkaninami. Navštivte náš e-shop a za pár dní už můžete objednané zboží instalovat.