Přihnojování, pálení listí, trhání plevele. Tomu všemu se můžete vyhnout, pokud začnete s mulčováním. O co jde?
Při mulčování zakrýváte organickou hmotou povrch půdy, podobně jako když na podzim opadá v přírodě listí. Jak se mulč rozkládá, dodává půdě živiny a navíc ji chrání. Víte, kdy a čím je vhodné mulčovat? Sestavili jsme pro vás přehled materiálů, které můžete při mulčování použít a máme i tipy, kdy je nejlepší čas začít.
Nejjednodušší začátek mulčování mají majitelé zahrad s velkou travní plochou. Už při prvním sekání v květnu můžete trávu místo vysypání na kompost použít na pokrytí záhonů se zeleninou, třeba mezi řádky mrkví, a zajistit jim tak přísun živin. Ideální je pořídit si na likvidaci vzrostlé trávy rovnou mulčovací sekačku, která stébla rozemele na malé kousky, a takto připravený mulč můžete použít i na péči o trávník.
Pozor ale tráva v mulči nesmí být z míst, kde se používají chemické postřiky. Sekání si nechte na dobu, kdy je trávník suchý, ať organická hmota nezačne hnít. Taky si dejte pozor, ať vám tráva neneroste moc vysoko, protože pak byste museli sekat nadvakrát, poprvé jen zkrátit a teprve potom zpracovat kratší stébla na mulč.
Oblíbeným mulčovacím materiálem je kůra a dřevní štěpka, které většinou kupujeme v nějakém hobbymarketu. Hodí se hlavně na okrasné zahrady pod keře a jehličnaté stromy, mezi vřes nebo azalky, kde nejen chrání půdu před vysycháním, ale vytváří také estetické prostředí. Kůrou a dřevní štěpkou se dají také vysypávat cestičky.
Mulčovat můžete i slámou, ta je skvělá mezi jahody, jehličím, které odpuzuje slimáky, nebo listím. Jednotlivé materiály můžete mezi sebou i kombinovat, například nahoře kůra a pod ní seno nebo tráva.
Proč je dobré mulčovat? Za prvé dodáváte půdě živiny, zároveň ji chráníte před vysycháním a v neposlední řadě vrstva mulče zabraňuje růstu plevele. Někomu ale může připadat neustálé doplňování posekané trávy pracné. Čas strávený sekáním a péčí o mulč vám odpadne, pokud začnete používat mulčovací textilie?
Netkané mulčovací textilie jsou prodyšné a propouští vodu, ale zabrání růstu plevele pod nimi. Nejlepší je instalovat je hned na jaře anebo těsně před tím, než budete něco vysazovat. Mulčovací textilie stačí umístit na záhon a zahrnout okraje hlínou nebo je přichytit upevńovacím kolíkem. V místech, kde chcete mít sazenice, proříznete otvor ve tvaru X a tam rostinu zasadíte. Dají se použít i jako podklad pod mulčovací kůru, dřevní štěpku nebo kačírek.
Začít s mulčováním je nejlepší hned na začátku sezóny. Pokud vás ale oslovily mulčovací textilie, ty můžete pokládat kdykoliv během roku. Objednejte si je na našem e-shopu!