Máte ve sklepě neustále vlhko a při každém větším dešti se na zdech objevují vlhké mapy? Na vině většinou bývá poškozená hydroizolace stavby. Víte, že její opravu zvládnete i sami? Dost často totiž stačí obložit obvodové zdi nopovou fólií, která zabrání dalšímu pronikání vlhkosti, a zdi postupně samy vyschnou. Aby se vám instalace nopové fólie povedla hned napoprvé, máme pro vás jednoduchý návod, jak na to.
Nopová fólie se vyrábí z vysokohutního polyethylenu (HDPE) černé, šedé nebo hnědé barvy, do kterého se strojově vytváří prolisy kuželového nebo hvězdicovitého tvaru. Je odolná proti mechanickému poškození, působení vody i chemikálií, nerozkládá se a odolává i prorůstání kořenů nebo množení bakterií a plísní.
Na trhu existuje několik typů nopových fólií, od těch obyčejných, přes perforované, které se hodí na realizaci zelených střech, až po speciální potažené geotextilií. Poku se chystáte na obkládání základů domu, bude vám úplně stačit ta obyčejná.
Nopovou fólii budete ukládat až k samotným základům stavby. Napřed vás tedy čeká práce s krumpáčem a lopatou a odkopání dostatečně velkého množství zeminy kolem obvodových zdí. Na dno výkopu přijde vrstva štěrku a drenážní trubky, které budou odvádět přebytečnou vodu. A právě teď je ta chvíle, kdy byste měli koupit nopovou fólii. V našem e-shopu najdete různé výšky nopové fólie, od 0,5 m až po 2 m, všechny v rolích o délce 20 m, takže stačí vybrat, co se vám bude hodit nejlépe. Nopové fólie samozřejmě můžete spojovat, ideální je, aby měly vždycky překryv aspoň 20 cm (zhruba dvě řady nopků). Nejlepší je spoj pojistit ještě slepením butylkaučukovou páskou.
Při instalaci si dejte pozor, jakou stranou nopovou fólii pokládáte na zeď. Vždycky by to měla být ta s nopky, protože pak může vzduch kolem zdi volně proudit a ta bude přirozeně vysychat. Při zasypávání fólie dbejte na to, aby se nepokřivila, protože pak je náchylnější k poškození. Nemusíte všechen materiál nasypat hned, lepší je počkat den či dva, až si sedne.
Nopovou fólii vždycky zakončete lištou, která by měla být asi 3 cm nad povrchem. Možná jste někde na stavbě viděli, že lišta chybí, ale v tom případě bude do mezer mezi nopovou fólií a zdí padat prach, hlína a jiné nečistoty a izolace tak ztratí svůj smysl. Zakončovací lišta tomu zabrání a navíc fólii definitivně upevní ke zdi.
Narazili jste při objednávce nopových fólií na informaci, že se dají využít i při stavbě zelených střech? Je to tak, ale pokud se chystáte něco takového realizovat, kupte si spíš perforovanou nopovou fólii. Díky perforaci ze střechy odtéká přebytečná voda a rostliny jsou chráněné před hnitím kořenů, zároveň ale nopky slouží jako malé zásobárny vody v době sucha. Kromě toho budete potřebovat i geotextilie, ty se dávají jako mezivrstva mezi podkladový kačírek a fólii, a jako svrchní ochrana fólie, aby do ní nepadala zemina.
Jak vidíte, instalace nopových fólií není vůbec složitá. V případě, že je včas použijete na obnovení hydroizolace obvodových zdí, ušetříte i spoustu peněz a času na další opravy. Při větším poškození zdí vlhkem je totiž třeba větší zásah – tzv. podříznutí domu, které už provádí specializované firmy. Takže opravy opravdu neodkládejte! Stačí si u nás objednat vhodnou nopovou fólii a pak si naplánovat volný čas. Věříme, že instalaci díky našemu návodu zvládnete bez problému.