Plot kolem nemovitosti je jedna z věcí, kterou určitě nechcete měnit každý rok. Když už se rozhodnete pro stavbu nového, měli byste mít promyšlené, jaký typ se na váš pozemek nejvíc hodí, odkud a kam přesně povede a jestli není třeba řešit stavební povolení. Abyste měli jednodušší rozhodování, připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších věcí, které byste před stavbou měli zvážit.
Jako první si dobře projděte pozemek a zjistěte, kde jsou kameny, nerovnosti terénu nebo kořeny stromů. Pokud se dají odstranit, udělejte to. Pokud ne, budete v těchto místech muset plot posunout. Víte jistě, že to ještě pořád bude v rámci vašeho pozemku?
Při stavbě plotu byste totiž měli využívat jen svou parcelu. Plot by neměl zasahovat k sousedům, i když by šlo jen o větve z keřů. Jestli jste ale objevili na pozemku místo, kde se plot nedá postavit a nejjednodušší řešení by bylo vést ho přes sousední pozemek, zkuste se se sousedy domluvit. Když půjde jen o výjimečnou situaci, mohli by vám vyjít vstříc.
Zároveň je potřeba zmínit, že když plot jde pouze přes váš pozemek, nemůžou vám sousedi jeho stavbu zakázat, i když se o to někdy snaží.
Je plot stavba? Musíte ho někam hlásit? Ano i ne. Pokud je plánovaný plot nižší než 2 metry a nehraničí s veřejným prostranstvím, není povinností hlásit jeho stavbu úřadům a ani získávat souhlas souseda. Nicméně, pokud plánujete vyšší plot, nachází se pozemek v ochranném pásmu, v památkové zóně, na nezastavěném území nebo je potřeba provádět zemní práce a úpravy terénu, povolení budete potřebovat.
Když už máte vyřízené všechny formality, je ten správný čas rozhodnout se, z čeho plot bude. Vášniví zahradníci určitě zvolí živý plot. Ten se sice musí občas zastřihout, ale na druhou stranu pěkně zapadne do celkové koncepce zahrady i okolí. Pokud zvolíte hloh nebo ptačí zob, uděláte zároveň radost i místnímu ptactvu.
Betonový plot, nebo kombinace betonu a kamenů zcela určitě odradí potenciální vetřelce, ale na druhou stranu pokud bude plot moc vysoký, vyvolá to dojem nedobytné pevnosti.
Praktickou variantou, zvlášť v případě, kdy teprve zakládáte zahradu, jsou drátěné ploty se stínícím úpletem. Při jejich stavbě vás napřed čeká instalace sloupků včetně zabetonování jejich základů. Na sloupky pak natáhnete drátěné pletivo a na něj pak stínící tkaninu. Když zvolíte průhlednost 95 %, do vaší zahrady nebude vůbec vidět.
Chcete si prohlédnout celý sortiment stínících tkanin a rozhodnout se, zda zvolit zelenou, černou nebo hnědou? Podívejte se do kategorie Stínící a rašlové úplety.