Taky jste se přestěhovali do domku se zahradou kvůli tomu, že si chcete pěstovat vlastní zeleninu a ovoce? Nebo se vám líbí představa sedět ve stínu stromů, pít kávu a číst si a relaxovat?
Každopádně, jestli jste hrdými vlastníky zahrady teprve krátkou chvíli, nejspíš vás čeká dost práce, než si budete užívat klid a radovat se z první sklizně. Samozřejmě, mohli jste mít štěstí a předchozí majitelé po sobě nechali krásně vypleté záhonky, ostříhané stromy, upravené cestičky a přeházený kompost. Nejčastěji se ale dostanete k už dlouho zanedbávané zahradě, anebo, pokud jste koupili novostavbu, tak místo budoucí zahrady je holé a čeká na úpravu. Aby vám práce hezky odsýpala, připravili jsme pro vás tipy, na co rozhodně nezapomenout, aby se zakládání zahrady neproměnilo ve stres.
Je rychlejší kultivace pozemku novostavby, nebo úprava už existující zahrady? To se nedá tak jednoduše říct, protože každé má svoje. Při stavbě domu se kolem pohybuje spousta těžké techniky, která po sobě zanechává stopy. Hlína, která se vybagruje, končí na jedné velké hromadě, kterou pak musíte odstranit. Možná bude potřeba i celou plochu budoucí zahrady srovnat. Nerovnosti povrchu vzniklé při stavbě můžete taky využít a vytvořit zajímavě členitou zahradu. Určitě ale půdu provzdušněte a navezte navíc aspoň 10 cm kvalitní oranice. Ta je plná živin a zajistí, že se vaší zelenině bude dobře dařit. Ornice je skvělý podklad i v případě, že chcete mít na zahradě hlavně trávník.
V případě, že se dostanete k zanedbané zahradě, je nejjednodušší všechnu vegetaci zlikvidovat, pozemek porýt, srovnat a založit nové záhonky nebo nový trávník.
Chcete se chránit před zvědavýma očima sousedů? Pokud ano, tak ještě než začnete jakékoliv úpravy pozemku, postavte kolem plot. Nemusí být nutně dřevěný, úplně stačí použít stínící tkaninu o velké hustotě.
Když už máte pozemek připravený, dobře si rozmyslete, kde co bude. Vycházejte z toho, co pro vás zahrada znamená. Má to být místo, kam v klidu vypustíte děti si hrát? V tom případě je nejlepší zátěžový trávník, pár stromů kvůli stínu a nějaké herní prvky, prolézačky nebo skluzavky. Chcete mít okrasnou zahradu, která bude vaší chloubou? Nechte si poradit od zahradního architekta, který vám navrhne rozložení zahrady i to, jaké druhy máte kam zasadit. Navíc si můžete ze začátku ulehčit práci natažením mulčovacích textilií, které zabrání růstu plevelů.
Anebo se chcete věnovat pěstování rajčat, okurků, jahod a jiných zahradních plodin? Při zakládání záhonků si promyslete, kde bude kompost, kde voda na zalévání a které plodiny chcete mít co nejblíž domovu.
Možná ale budete potřebovat plochu zahrady využít i jako parkovací stání. V tom případě máte dvě možnosti. Buď si ho vybetonujete, anebo vyzkoušíte zatravňovací dlaždice. Druhá varianta je rozhodně estetičtější, protože dlaždice po čase zarostou a nebudou tak rušivým elementem, jako holý beton.
Založení zahrady na rovném pozemku je poměrně jednoduché. U těch svažitých už musíte lépe plánovat a podnikat preventivní opatření, abyste po každém dešti neměli jen rozbahněný svah. Velmi elegantním řešením je udělat ve svahu terasy. Ne rovně, vždycky musí mít drobný náklon proti směru svahu. Terasy můžete oddělit kamennými zídkami, anebo tam vysadit hluboce kořenící stromy. Když máte v plánu osázet svah okrasnými květinami, je dobré ho zpevnit ještě protierozní geotextilií, kterou používají i profesionálové při výsadbě městské zeleně na vazích. Kopcovitý terén můžete využít i pro skalky, které mohou být dalším prvkem pro zpevnění svahu.
Doufáme, že vám naše rady pomohou. Pokud byste potřebovali jakékoliv geotextilie nebo jiný materiál potřebný pro zakládání zahrady, můžete ho nakoupit v našem e-shopu.