Láká vás vypěstovat si vlastní zeleninu a ovoce, ale bojíte se, že po založení užitkové zahrady budete muset veškerý volný čas věnovat jejímu udržování? To se vůbec nemusí stát, pokud si dobře naplánujete, co a kde pěstovat. Máme pro vás tipy, jak osázet nejen klasické záhony, ale i jak vytvořit bylinkové spirály a vyvýšené záhony, které jsou teď velmi oblíbené. A to všechno můžete stihnout ještě před začátkem sezóny!
Spoustu práce si na zahradě přiděláváme sami tím, že si nenajdeme čas na plánování. A teď nemyslíme jen plánování činností, ale hlavně toho, co kam zasadit. Správně oseté záhony totiž nepotřebují moc přihnojovat a plodinám se tam daří i bez větších zásahů. Zatímco když máte vyčerpanou půdu, nic moc vám tam nevyroste.
Tady se můžete inspirovat moudrostí našich předků. Na polích i zahradách nikdy nepěstovali jednu plodinu dokola, ale nechávali vždycky půdu aspoň 2 roky odpočinout. To neznamená, že necháte záhony ležet ladem, jen tam vysejete něco jiného. Jeden rok to budou dýně, ty chtějí hodně živin, pak mrkev nebo jiná kořenová zelenina a nakonec hrách nebo fazole, které naopak živiny do půdy doplní. Abyste si byli jistí, že budete mít úrodu každý rok, nespěchejte se setím a chraňte malé rostlinky před mrazem speciální textilií, dokud nepřejde začátek května a “tři zmrzlí” - svátek Pankráce, Serváce a Bonifáce.
Druhý krok, který vám pomůže v péči o zahradu, je nemít “monokulturní” záhony. U nich totiž riskujete, že pokud se tam dostane nějaký škůdce, zničí vám veškerou úrodu, protože jste pro něj v podstatě nachystali neomezený bufet.
Správně nakombinované plodiny ale škůdce nejen zastaví, ale většinou i odradí. Nejčastěji se používají aromatické bylinky, které se sází mezi zeleninu nebo ovoce. Třeba bazalka, ta je ideální k rajčatům a salátům, protože její výrazná vůně odhání slimáky. Česnek a cibule odpuzují škůdce na mrkvi a afrikány jsou krásný a funkční prostředek pro ochranu jahod před háďátky.
Smíšené záhony taky méně trpí na plevel a vypadají mnohem zajímavěji, než plochy s jednou plodinou.
Trendem posledních let je přiblížit vzhled užitkových zahrad těm okrasným. Právě proto spousta lidí přechází od klasických záhonů k těm vyvýšeným, které se navíc i pohodlněji obdělávají. Jejich založení není vůbec těžké.
Klidně můžete využít místo, kde už nějaký záhon je. Než ale začnete vrstvit zeminu, musíte napřed vykopat jámu, kterou vystelete větvemi a listím. V podstatě jako byste zakládali kompost. Až pak přichází na řadu stavba dřevěné konstrukce, která se zevnitř potáhne geotextilií. Dovnitř nasypete kvalitní zeminu, ideálně z kompostu a poté můžete sázet. Pokud budete takto pěstovat jahody, můžete na povrch natáhnout mulčovací textilii, abyste se vyhnuli růstu plevele.
Dalším ozdobným a zároveň praktickým prvkem na zahradě může být bylinková spirála. Je to kamenná nebo cihlová zídka postavená kolem menší vyvýšeniny, s jezírkem na úpatí. Kamenné ohrazení akumuluje teplo, takže bylinky dobře rostou, a zároveň půda tak rychle neproschne, jako kdyby šlo o plochý záhon. Na každém patře můžete pěstovat jiný druh rostlin. Bylinkové spirály se skvěle hodí i jako doplněk k okrasným záhonům.
Posledním tipem pro krásnou užitkovou zahradu je výběr samotných plodin. V současné době už je na trhu obrovská paleta nejrůznějších odrůd, takže si můžete vybrat, co se vám bude líbit. A to nejen u plodin, jako jsou rajčata a papriky, ale velkou barevnou i velikostní paletu mají třeba dýně nebo nejrůznější saláty a bylinky.
Jak vidíte, péče o užitkovou zahradu nemusí být náročná, stačí zvolit vhodné prostředky. Mezi ně patří i naše agrotextilie, které si můžete objednat na e-shopu a nechat si je odvézt až domů.