I když jsou leden a únor nejklidnější měsíce v zahrádkářském kalendáři, měli byste být pořád trochu ve střehu. Právě v této době totiž bývá nejvíc dní s teplotami pod nulou a sněhová přikrývka se objevuje i ve městech. Krom sledování počasí ale už přichází čas na přípravu ovocných stromů na sezónu, pustit se můžete i do úpravy keřů a nezapomeňte na zapisování nápadů, co na zahradě vylepšit. Čím začít a hlavně jak pomoci zahradě přestát chladné zimní měsíce?
Po zahradu je zima se sněhem mnohem lepší, než holomrazy. Sněhová přikrývka chrání obnaženou půdu a navíc když taje, dodává půdě potřebnou vláhu.
Na druhou stranu, pokud je sněhu až moc, zatěžuje větve stromů a ty se pak snadno zlomí. Kontrolujte proto, jak jsou na to stromy ve vaší zahradě, sníh průběžně setřásejte a pokud jste na podzim zasadili malé ovocné stromky, raději jim větvě svažte blíž k sobě, nebo přes ně přehoďte tenkou bílou netkanou textilii, aby se zbytečně nepolámaly.
Při odklízení sněhu z dlážděných cest nikdy nepoužívejte sůl. Je to sice rychlá cesta, jak se zbavit sněhu nebo náledí, ale nejbližší tání sůl spláchne do půdy. Možná se pak budete divit, proč kolem cest nic moc neroste.
Ideálním prostředkem na sypání je popel, protože ten naopak působí jako hnojivo. Ne každý ale má doma krb nebo kamna, takže stačí, když zahradní cestičky lehce poházíte štěrkem. Vysypané cestičky jsou dobré i v tom, že nebudete zbytečně šlapat na trávu. Zmrzlým stéblům nedělá ohýbání dobře, lámou se a na jaře byste se tak mohli dočkat nepěkných vyšlapaných míst na vašem pečlivě udržovaném trávníku.
Jakmile sníh roztaje a vy budete mít dokonalý přehled o stavu ovocných stromů, můžete začít prořezávat. V lednu a únoru je vhodné zaměřit se na jádroviny (hrušně, jabloně), peckoviny (švestky, třešně) si nechte na později, protože by se zbytečně mohly poškodit.
U jabloní a hrušní budete provádět prosvětlovací řez, kdy nám jde o to, aby sluneční světlo dopadalo nejen na okraj koruny, ale ideálně všude, kde budou nasazené plody. Zbavte se všech větviček, které jsou uschlé nebo poškozené, taky těch, které kříží jiné větve.
Po ořezu zkontrolujte i stav kmene, můžete odstranit poškozenou borku a mrazové pukliny ošetřete štěpařským voskem.
Podobně jako ovocné stromy můžete zmladit i rybíz nebo angrešt, prořezání si zaslouží i živý plot, zvlášť tehdy, pokud se na nějaké straně moc vytahuje, část je moc hustá a část zas moc řídká.
Pokud máte na zahradě jezírko, které není vypuštěné, nemělo by komplet zamrznout. V chladných dnech se vyplatí pravidelně rozbíjet led a instalovat na hladinu poloprázdnou pet láhev, která zabrání (aspoň na nějaký čas) kompletnímu zamrznutí. U vypuštěných jezírek zkontrolujte, jak vypadá podkladová geotextilie, pokud je poškozená vlivem počasí, objednejte si novou do zásoby.
Myslete i na ptáky, kteří během léta zbavují zahradu hmyzu. Pověste na stromy lojové koule a nasypte zrní do krmítka. Pak můžete třeba z domu pozorovat, jak bude na zahradě najednou živo.
Zimní čas je také ideální na plánování nových projektů. Zamyslete se, jestli přece jen neobětovat kousek pozemku na parkovací místo (prohlédněte si, jaký typ zatravňovacích dlaždic se na to hodí), na které záhony by bylo dobré natáhnout geotextilie nebo jaké nové rostliny by se vám hodily. Díky objednání online můžete mít všechny potřebné věci doma za pár dní!